Fotografia reklamowa

Czym jest fotografia reklamowa?

To zdjęcia wykonywane z przeznaczeniem sprzedaży. Sprzedaż to jednak bardzo szerokie pojęcie, które można różnie interpretować. Mówiąc o zdjęciach produktowych mamy na myśli zdjęcia, które przedstawiają dany produkt, przedmiot w korzystny, bądź informacyjny sposób. Przedmioty można po prostu fotografować i pokazywać jak faktycznie wyglądają, jak również można fotografować je w sposób interesujący i zachęcający odbiorcę do jego kupna. Wszystko zależy od przeznaczenia. Reklama za pomocą zdjęcia ma przede wszystkim promować dany produkt, czy usługę. Zdjęcia mają wpływać na odbiorcę i zachęcać go do skorzystania z oferty, która dane zdjęcia przedstawia. W tym przypadku mówimy o zdjęciach nie tylko rzeczy, ale również przestrzeni, czy ludzi. Można też pokusić się o stwierdzenie, że zdjęcie staje się często w tym przypadku grafiką informacyjną, doskonale wypełniającą treść oferty sprzedażowej.

1. Zdjęcia produktów – fotografie wykorzystywane do przedstawienia rzeczy oraz przedmiotów

2. Fotografia kulinarna – zdjęcia potraw, jedzenia, napoi

3. Fotografia wnętrz, architektury

4. Fotografia wizerunkowa

Wizerunek jest w dzisiejszych czasach jedną z najważniejszych kart przetargowych w biznesie. To sprawia, że kolejnym elementem fotografii reklamowej jest fotografia wizerunkowa. Jest to chyba najbardziej odległa dziedzina fotograficzna w porównaniu do powyższych. Fotografia wizerunkowa wymaga bowiem pracy z modelem, którym najczęściej jest nasz klient, albo jego pracownicy.

fotografii wizerunkowej wliczam:

  • portret biznesowy/w pracy, ma na celu przedstawienie osoby w najkorzystniejszym możliwym świetle. Wykorzystywany w małym i dużym biznesie. Strony internetowe, CV, prezentacja osobista, czy prezentacja firmy na szerszym polu działalności
  • stylizację wizerunkową, która jest tworzeniem fotograficznego i ogólnego wizerunku dla marki / firmy / osoby na potrzeby sprzedaży konkretnych usług, czy produktów. Jest to jedno z tych bardziej nowatorskich działań, które w bardzo fajny sposób wpływają na potencjał konkretnych branży
  • reportaż eventowy – realizacja zdjęć z przedsięwzięć firm, ich działalności, czy codziennej pracy. Reportaż jest realizacją szeregu zdjęć pokazujących, jak wygląda praca w danej firmie, bądź przebieg konferencji. Reportaż to również zdjęcia z imprez okolicznościowych, w których uczestniczą sponsorzy, czy imprezy są bardzo budżetowe i potrzebują dodatkowej promocji, aby przyciągać jeszcze większą liczbę uczestników.

Jak można łatwo zauważyć fotografia reklamowa jest jednym większym działaniem, które wchodzi w zakres działań marketingowych. Polega na przedstawieniu produktu za pomocą fotografii. Fotografię taką wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie wykorzystać można również tekst. Strony internetowe, bannery, katalogi, ulotki, przestrzenie reklamowe w gazetach, czy telewizji – każdy środek dystrybucji jest potencjalną przestrzenią na umieszczenie fotografii. Wizualizacja w marketingu jest niezwykle istotna, dlatego wszystkie działania, które mają na celu promocję produktów, osób, usług, czy firm, powinny być wspierane przez metody wizualizacji. Fotografia odgrywa w tym aspekcie kluczową rolę. Warto mieć tego świadomość. Zdjęcia sprzedają i tyle!

Wszystkie działania fotografii reklamowej mają współpracować z marketingiem realizowanym przez daną firmę. Ważne jest więc porozumienie między osobą odpowiedzialną za kampanie dla jakiejś firmy, a fotografem, który zrealizuje fotografie w sposób zgodny wizerunkowo z danym produktem i całością kampanii.